Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Canada Canada 5 Jonathan Beuk (2011) 1 Mike McEwen (2003)
China China 3 Fengchun Wang (2009) 3 Fengchun Wang (2009)
Czech Republic Czech Republic 3 Lukas Klima (2011) 3 Lukas Klima (2011)
Great Britain Great Britain 4 Glen Muirhead (2011) 2 John Hamilton (2007)
Italy Italy 10 Alberto Rostagnotto (2007) 9 Joel Retornaz (2003)
Korea Korea 1 Chang-Min Kim (2011) 1 Chang-Min Kim (2011)
Norway Norway 7 Markus Snøve Høiberg (2011) 2 Thomas Løvold (2009)
Switzerland Switzerland 2 Pascal Hess (2011) 2 Pascal Hess (2011), Cyril Stutz (2003)
Sweden Sweden 8 Christoffer Sundgren (2011) 1 Niklas Edin (2009)
United States of America United States of America 6 Blake Morton (2011) 1 John Shuster (2007)
Experience
Participations
Chang-Min Kim (KOR) 3
Min-Chan Kim (KOR) 3
Young Seon Seo (KOR) 2
Se Hyeon Seong (KOR) 2
Jiri Candra (CZE) 1
David Jirounek (CZE) 1
Lukas Klima (CZE) 1
Championships
Chang-Min Kim (KOR) 1
Min-Chan Kim (KOR) 1
Eun-Su Oh (KOR) 1
Young Seon Seo (KOR) 1
Se Hyeon Seong (KOR) 1
Chris Plys (USA) 1
Jiri Candra (CZE) 0
Finals played
Chang-Min Kim (KOR) 1
Min-Chan Kim (KOR) 1
Eun-Su Oh (KOR) 1
Young Seon Seo (KOR) 1
Se Hyeon Seong (KOR) 1
Stefan Meienberg (SUI) 1
Chris Plys (USA) 1
Medals won
Jiri Candra (CZE) 1
David Jirounek (CZE) 1
Lukas Klima (CZE) 1
Tomas Paul (CZE) 1
Chang-Min Kim (KOR) 1
Min-Chan Kim (KOR) 1
Eun-Su Oh (KOR) 1
Games Played
Chang-Min Kim (KOR) 31
Min-Chan Kim (KOR) 31
Se Hyeon Seong (KOR) 22
Jiri Candra (CZE) 12
Lukas Klima (CZE) 12
Tomas Paul (CZE) 12
David Jirounek (CZE) 11
Games Won
Chang-Min Kim (KOR) 19
Min-Chan Kim (KOR) 19
Se Hyeon Seong (KOR) 15
Young Seon Seo (KOR) 9
Chris Plys (USA) 9
Jiri Candra (CZE) 8
Lukas Klima (CZE) 8
Rookies
Brendan Bottcher (CAN)
Michael Lizmore (CAN)
Brad Thiessen (CAN)
Karrick Martin (CAN)
Parker Konschuh (CAN)
Xiuyue Ma (CHN)
Yanlong Ma (CHN)
Jiaqi Pan (CHN)
Jinbo Wang (CHN)
Shicheng Xiao (CHN)
Martin Jurik (CZE)
Thomas Muirhead (GBR)
Derrick Sloan (GBR)
Cameron Smith (GBR)
Kyle Smith (GBR)
Kyle Waddell (GBR)
Julien Genre (ITA)
Simone Gonin (ITA)
Marco Pascale (ITA)
Andrea Pilzer (ITA)
Fabio Sola (ITA)
Wilhelm Naess (NOR)
Magnus Nedregotten (NOR)
Sander Rølvåg (NOR)
Mario Freiberger (SUI)
Sven Iten (SUI)
Rainer Kobler (SUI)
Patrick Poli (SUI)
Markus Eriksson (SWE)
Oskar Eriksson (SWE)
Kristian Lindström (SWE)
Korey Dropkin (USA)
Stephen Dropkin (USA)
Sean Beighton (USA)
Thomas Howell (USA)
Ages

Average age of the field: 23.3 years

Youngest
Jinbo Wang (CHN) 18y 6m
Korey Dropkin (USA) 18y 6m
Thomas Muirhead (GBR) 18y 8m
Thomas Howell (USA) 19y 1m
Wilhelm Naess (NOR) 19y 3m
Derrick Sloan (GBR) 19y 7m
Kyle Waddell (GBR) 19y 11m
Oldest
Sven Iten (SUI) 28y 9m
Chang-Min Kim (KOR) 28y 3m
Jiri Candra (CZE) 27y 7m
Rainer Kobler (SUI) 26y 10m
Min-Chan Kim (KOR) 26y 9m
Markus Eriksson (SWE) 26y 8m
Chris Plys (USA) 26y 3m
Youngest skips
Kyle Smith (GBR) 21y 5m
Brendan Bottcher (CAN) 21y 11m
Xiuyue Ma (CHN) 22y 6m
Oskar Eriksson (SWE) 22y 6m
Oldest skips
Chang-Min Kim (KOR) 28y 3m
Chris Plys (USA) 26y 3m
Mario Freiberger (SUI) 25y 10m
Marco Pascale (ITA) 25y 6m