Le Gruyère European Curling Championships 2003

Men

COURMAYEUR, Italy
-
12/5/2003 - 12/13/2003

Final Ranking

Position   Association
1 Scotland
Scotland
David Murdoch, Craig Wilson, Neil Murdoch, Euan Byers, Ronald Brewster
2 Sweden
Sweden , Östersunds CK
Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup, Anders Kraupp
3 Denmark
Denmark , Hvidovre CC
Ulrik Schmidt, Lasse Lavrsen, Carsten Svensgaard, Joel Ostrowski, Torkil Svensgaard
4 Switzerland
Switzerland
Bernhard Werthemann, Thomas Lips, Thomas Hoch, Daniel Widmer, Stefan Traub
5 Norway
Norway
Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Thomas Due, Jan Thoresen, Thomas Løvold
6 Germany
Germany
Sebastian Stock, Daniel Herberg, Markus Messenzehl, Patrick Hoffman, Stephan Knoll
7 France
France
Thomas Dufour, Philippe Caux, Lionel Roux, Tony Angiboust, Julien Charlet
8 Italy
Italy
Stefano Ferronato, Fabio Alvera, Marco Mariani, Alessandro Zisa, Adriano Lorenzi
9 Finland
Finland
Wille Mäkelä, Tuomas Vuori, Jani Sullanmaa, Jari Rouvinen, Jarmo Kalilainen
10 England
England
James Dixon, Andrew Reed, Harvey Curle, Richard Murray, Martyn Deakin
11 Russia
Russia
Alexander Kirikov, Dmitri Ryjov, Vadim Stebakov, Victor Vorobiev
12 Wales
Wales
Adrian Meikle, Stuart Hills, Andrew Tanner, Chris Wells, Dave Pritchard
13 Netherlands
Netherlands
Floris van Imhoff, Erik A van der Zwan, Reg Wiebe, Steve van der Cammen, Reinier Butöt
14 Bulgaria
Bulgaria
Ivaylo Petrov, Kalin Terziev, Stanko Velinov, Miroslav Goussarov, Mirontcho Mirchev
15 Czech Republic
Czech Republic
Jirí Snítil, Jindrich Kitzberger, Martin Snítil, Marek Vydra, David Havlena
15 Luxembourg
Luxembourg
Heribert Krämer, Thomas Schröder, Donald Foster, Marco Etienne
17 Austria
Austria , CC Traun
Harald Fendt, Markus Schagerl, Andreas Schlögel, Peter Mondl, Markus Schlögel
17 Hungary
Hungary
György Nagy, Zsolt Victora, Balàzs Nèmeth, Krisztiàn Barna, Gàbor Bartalus
19 Spain
Spain
Juan José Salvador, Carlos Lorente, Carlos Marcos, Jaume Puigderrajols, Jordi Pedrerol
19 Latvia
Latvia
Ainars Gulbis, Ritvars Gulbis, Peteris Sveisbergs, Aivars Avotins, Ilgonis Zids
21 Andorra
Andorra
Josep Duro, Andrew Ferguson-Smith, Matthew Lodge, Enric Morral
21 Belarus
Belarus
Ihar Platonov, Jury Pavliuchik, Andrei Avlasenko, Yuri Karanevich
Final
Scotland
-
Sweden
11 - 5
Wales
-
Russia
5 - 7
Bronze game
Switzerland
-
Denmark
8 - 9
Bulgaria
-
Netherlands
5 - 7
Semifinals
Denmark
-
Scotland
4 - 6
Sweden
-
Switzerland
10 - 5
Wales
-
Bulgaria
9 - 5
Russia
-
Netherlands
9 - 2

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Denmark Denmark 8 - 1
2 Sweden Sweden 7 - 2
3 Switzerland Switzerland 6 - 3
4 Scotland Scotland 6 - 3
5 Norway Norway 5 - 4
6 Germany Germany 5 - 4
7 France France 4 - 5
8 Italy Italy 2 - 7
9 Finland Finland 2 - 7
10 England England 0 - 9

B-Tournament, Group A

Position   Association Record
1 Bulgaria Bulgaria 5 - 0
2 Russia Russia 4 - 1
3 Luxembourg Luxembourg 3 - 2
4 Austria Austria 2 - 3
5 Spain Spain 1 - 4
6 Belarus Belarus 0 - 5

B-Tournament, Group B

Position   Association Record
1 Netherlands Netherlands 5 - 0
2 Wales Wales 4 - 1
3 Czech Republic Czech Republic 3 - 2
4 Hungary Hungary 2 - 3
5 Latvia Latvia 1 - 4
6 Andorra Andorra 0 - 5

Group A

Draw #1
Germany
-
Sweden
7 - 6
France
-
Italy
7 - 9
Norway
-
Finland
8 - 5
Denmark
-
Scotland
5 - 4
Switzerland
-
England
8 - 5
Draw #2
England
-
Italy
2 - 8
Sweden
-
Switzerland
7 - 8
Finland
-
France
8 - 9
Scotland
-
Germany
5 - 3
Denmark
-
Norway
6 - 5
Draw #3
France
-
Norway
5 - 6
Scotland
-
Italy
6 - 4
Germany
-
Switzerland
8 - 6
Denmark
-
Sweden
5 - 8
Finland
-
England
7 - 4
Draw #4
Sweden
-
Finland
8 - 4
Denmark
-
Germany
7 - 6
Norway
-
Italy
9 - 4
England
-
France
5 - 6
Switzerland
-
Scotland
4 - 3
Draw #5
Denmark
-
France
11 - 3
Finland
-
Scotland
2 - 8
Sweden
-
England
8 - 4
Norway
-
Switzerland
3 - 8
Italy
-
Germany
3 - 7
Draw #6
Italy
-
Switzerland
7 - 11
Germany
-
England
9 - 2
Scotland
-
Norway
8 - 7
Finland
-
Denmark
3 - 13
Sweden
-
France
7 - 0
Draw #7
Norway
-
Germany
7 - 5
Italy
-
Sweden
1 - 9
Switzerland
-
Finland
6 - 4
France
-
Scotland
4 - 9
England
-
Denmark
2 - 7
Draw #8
Scotland
-
England
9 - 3
Switzerland
-
France
1 - 9
Italy
-
Denmark
6 - 7
Sweden
-
Norway
7 - 3
Germany
-
Finland
6 - 4
Draw #9
Switzerland
-
Denmark
3 - 4
England
-
Norway
3 - 9
France
-
Germany
6 - 5
Italy
-
Finland
4 - 8
Scotland
-
Sweden
5 - 7
Tie-break #1
Finland
-
Italy
5 - 6
Challenge game
France
-
Russia
10 - 2
Relegation game
Wales
-
Finland
6 - 5

B-Tournament, Group A

Draw #1
Bulgaria
-
Austria
12 - 5
Belarus
-
Russia
6 - 8
Spain
-
Luxembourg
4 - 9
Draw #2
Belarus
-
Austria
5 - 7
Russia
-
Luxembourg
10 - 4
Bulgaria
-
Spain
9 - 6
Draw #3
Belarus
-
Bulgaria
6 - 12
Russia
-
Spain
11 - 4
Luxembourg
-
Austria
9 - 1
Draw #4
Russia
-
Bulgaria
4 - 7
Austria
-
Spain
9 - 6
Luxembourg
-
Belarus
9 - 8
Draw #5
Austria
-
Russia
5 - 11
Luxembourg
-
Bulgaria
4 - 11
Spain
-
Belarus
9 - 8

B-Tournament, Group B

Draw #1
Netherlands
-
Latvia
9 - 5
Hungary
-
Wales
2 - 11
Czech Republic
-
Andorra
11 - 1
Draw #2
Wales
-
Czech Republic
9 - 5
Latvia
-
Andorra
10 - 2
Hungary
-
Netherlands
4 - 7
Draw #3
Latvia
-
Hungary
4 - 10
Netherlands
-
Czech Republic
9 - 7
Wales
-
Andorra
16 - 0
Draw #4
Czech Republic
-
Hungary
8 - 6
Andorra
-
Netherlands
1 - 11
Wales
-
Latvia
13 - 4
Draw #5
Netherlands
-
Wales
10 - 6
Czech Republic
-
Latvia
12 - 4
Andorra
-
Hungary
6 - 15