Le Gruyère European Curling Championships 2011

Men

MOSCOW, Russia
Megasport Arena
12/3/2011 - 12/10/2011

Final Ranking

Position   Association
1 Norway
Norway
Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson, Thomas Løvold
2 Sweden
Sweden , Karlstads CK
Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll, Oskar Eriksson
3 Denmark
Denmark , Hvidovre CC
Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Mikkel Poulsen, Troels Harry, Lars Vilandt
4 Czech Republic
Czech Republic
Jirí Snítil, Martin Snítil, Jindrich Kitzberger, Marek Vydra, Samuel Mokris
5 Scotland
Scotland
David Murdoch, Glen Muirhead, Ross Paterson, Richard Woods, David Edwards
6 Switzerland
Switzerland
Sven Michel, Claudio Pätz, Sandro Trolliet, Simon Gempeler, Benoît Schwarz
7 Germany
Germany
Felix Schulze, Johnny Jahr, Christopher Bartsch, Sven Goldemann, Peter Rickmers
8 France
France
Tony Angiboust, Thomas Dufour, Lionel Roux, Wilfrid Coulot, Jérémy Frarier
9 Latvia
Latvia
Ritvars Gulbis, Ainars Gulbis, Normunds Sarsuns, Aivars Avotins
10 Italy
Italy
Joel Retornaz, Silvio Zanotelli, Davide Zanotelli, Marco Mariani, Marco Pascale
11 Russia
Russia
Alexey Tselousov, Alexey Stukalskiy, Andrey Drozdov, Artur Razhabov, Petr Dron
12 Hungary
Hungary
Krisztian Hall, György Nagy, Gabor Ezsöl, Lajos Belleli, Zsolt Kiss
13 England
England
Alan MacDougall, Andrew Reed, Andrew Woolston, Thomas Jaeggi, John Brown
14 Ireland
Ireland
Robin Gray, Johnjo Kenny, Bill Gray, Neil Fyfe, John Furey
15 Austria
Austria
Andreas Unterberger, Markus Forejtek, Marcus Schmitt, Martin Egretzberger, Christian Sokele
16 Estonia
Estonia
Harri Lill, Erkki Lill, Jaanus Lindre, Tanel Telliskivi
17 Finland
Finland
Markku Uusipaavalniemi, Toni Anttila, Kasper Hakunti, Joni Ikonen, Tommi Häti
18 Poland
Poland
Jakub Glowania, Michael Zoltowski, Jakub Chec, Michal Koziol, Konrad Stych
19 Belgium
Belgium
Marc Suter, Thomas Suter, Timothy Verreycken, Thomas Lemmens, Peter Suter
20 Spain
Spain
Antonio De Mollinedo Gonzalez, José Manuel Sangüesa Anzano, Carlos Gonzalez Sacristan, Angel Garcia Aguirrezabal, Carlos Vega Blanco
21 Wales
Wales
Stuart Hills, Andrew Tanner, James Pougher, Richard Pougher, Chris Wells
22 Lithuania
Lithuania
Tadas Vyskupaitis, Vytis Kulakauskas, Vidas Sadauskas, Mantas Kulakauskas, Vygantas Zalieckas
23 Netherlands
Netherlands
Jaap van Dorp, Brian Doucet, Floyd Koelewijn, Carlo Glasbergen, Mark Neeleman
24 Slovakia
Slovakia
Pavol Pitonak, Frantisek Pitonak, Tomas Pitonak, Peter Pitonak, Milan Kajan
25 Belarus
Belarus
Ihar Platonov, Yury Pauliuchyk, Andrey Aulasenka, Yuri Karanevich, Dmitry Kirillov
26 Croatia
Croatia
Alen Cadez, Drazen Cutic, Robert Mikulandric, Ognjen Golubic, Alberto Skendrovic
Final
Norway
-
Sweden
7 - 6
Hungary
-
Russia
4 - 7
Bronze game
Denmark
-
Czech Republic
9 - 6
Ireland
-
England
4 - 8
Semifinals
Czech Republic
-
Norway
2 - 5
Russia
-
Ireland
6 - 3
Play-off 3/4
Czech Republic
-
Denmark
9 - 8
England
-
Russia
2 - 6
Play-off 1/2
Sweden
-
Norway
5 - 4
Ireland
-
Hungary
4 - 6

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Sweden Sweden 6 - 3
2 Norway Norway 6 - 3
3 Denmark Denmark 6 - 3
4 Czech Republic Czech Republic 5 - 4
5 Scotland Scotland 5 - 4
6 Switzerland Switzerland 5 - 4
7 Germany Germany 5 - 4
8 France France 4 - 5
9 Latvia Latvia 2 - 7
10 Italy Italy 1 - 8

B-Tournament, Group A

Position   Association Record
1 Hungary Hungary 6 - 1
2 Russia Russia 6 - 1
3 Austria Austria 5 - 2
4 Finland Finland 4 - 3
5 Spain Spain 3 - 4
6 Lithuania Lithuania 2 - 5
7 Slovakia Slovakia 1 - 6
8 Belarus Belarus 1 - 6

B-Tournament, Group B

Position   Association Record
1 Ireland Ireland 6 - 1
2 England England 6 - 1
3 Estonia Estonia 4 - 3
4 Poland Poland 4 - 3
5 Belgium Belgium 4 - 3
6 Wales Wales 2 - 5
7 Netherlands Netherlands 2 - 5
8 Croatia Croatia 0 - 7

Group A

Draw #1
Switzerland
-
Czech Republic
7 - 3
Sweden
-
Germany
5 - 7
Latvia
-
Norway
8 - 5
France
-
Denmark
3 - 11
Italy
-
Scotland
5 - 6
Draw #2
Denmark
-
Latvia
7 - 3
Norway
-
Czech Republic
6 - 3
Scotland
-
Switzerland
6 - 5
Germany
-
Italy
7 - 4
Sweden
-
France
8 - 2
Draw #3
Germany
-
Scotland
10 - 6
Italy
-
France
4 - 7
Sweden
-
Denmark
8 - 3
Latvia
-
Czech Republic
8 - 11
Switzerland
-
Norway
5 - 9
Draw #4
Italy
-
Sweden
4 - 9
Switzerland
-
Latvia
7 - 6
Germany
-
France
7 - 4
Norway
-
Scotland
7 - 8
Czech Republic
-
Denmark
5 - 6
Draw #5
France
-
Switzerland
3 - 8
Denmark
-
Italy
8 - 3
Czech Republic
-
Scotland
8 - 4
Sweden
-
Latvia
6 - 5
Norway
-
Germany
10 - 3
Draw #6
Scotland
-
Denmark
2 - 5
France
-
Norway
2 - 5
Switzerland
-
Sweden
7 - 8
Czech Republic
-
Germany
7 - 4
Latvia
-
Italy
5 - 4
Draw #7
Sweden
-
Norway
9 - 8
Latvia
-
Scotland
4 - 8
Denmark
-
Germany
8 - 6
Italy
-
Switzerland
9 - 4
France
-
Czech Republic
7 - 2
Draw #8
Latvia
-
Germany
4 - 6
Czech Republic
-
Sweden
6 - 4
Norway
-
Italy
9 - 4
Scotland
-
France
7 - 9
Denmark
-
Switzerland
6 - 7
Draw #9
Czech Republic
-
Italy
7 - 6
Germany
-
Switzerland
3 - 4
France
-
Latvia
10 - 6
Denmark
-
Norway
4 - 6
Scotland
-
Sweden
9 - 3
Tie-break #1
Switzerland
-
Scotland
2 - 8
Germany
-
Czech Republic
4 - 7
Tie-break #2
Scotland
-
Czech Republic
5 - 7
Challenge game
France
-
Russia
10 - 4
France
-
Russia
10 - 6
To Be Determined
-
To Be Determined
0 - 0

B-Tournament, Group A

Draw #1
Russia
-
Slovakia
7 - 6
Finland
-
Spain
7 - 1
Hungary
-
Belarus
7 - 3
Austria
-
Lithuania
12 - 2
Draw #2
Spain
-
Russia
1 - 8
Belarus
-
Austria
7 - 8
Draw #3
Spain
-
Austria
4 - 2
Belarus
-
Russia
2 - 10
Lithuania
-
Slovakia
4 - 9
Finland
-
Hungary
6 - 8
Draw #4
Slovakia
-
Finland
3 - 7
Hungary
-
Lithuania
8 - 3
Draw #5
Finland
-
Belarus
10 - 3
Austria
-
Slovakia
7 - 3
Russia
-
Hungary
4 - 8
Lithuania
-
Spain
6 - 5
Draw #6
Hungary
-
Austria
2 - 4
Finland
-
Russia
0 - 8
Draw #7
Belarus
-
Lithuania
L - W
Spain
-
Slovakia
10 - 9
Draw #8
Slovakia
-
Hungary
7 - 8
Lithuania
-
Finland
3 - 9
Belarus
-
Spain
5 - 7
Russia
-
Austria
6 - 2
Draw #9
Lithuania
-
Russia
1 - 7
Spain
-
Hungary
5 - 7
Austria
-
Finland
8 - 5
Slovakia
-
Belarus
4 - 11
Relegation game
Belarus
-
Slovakia
4 - 6

B-Tournament, Group B

Draw #1
Ireland
-
Netherlands
6 - 5
Belgium
-
Wales
7 - 6
Draw #2
Netherlands
-
Belgium
4 - 8
Estonia
-
Croatia
15 - 5
England
-
Poland
9 - 2
Ireland
-
Wales
7 - 4
Draw #3
Estonia
-
England
6 - 7
Croatia
-
Poland
4 - 7
Draw #4
Belgium
-
England
4 - 8
Poland
-
Wales
8 - 7
Netherlands
-
Estonia
7 - 6
Croatia
-
Ireland
5 - 9
Draw #5
Belgium
-
Poland
3 - 8
Estonia
-
Ireland
3 - 8
Draw #6
Wales
-
Croatia
5 - 4
England
-
Netherlands
5 - 4
Poland
-
Ireland
3 - 7
Belgium
-
Estonia
5 - 8
Draw #7
Poland
-
Estonia
6 - 7
Ireland
-
Belgium
7 - 9
Wales
-
England
6 - 9
Netherlands
-
Croatia
9 - 4
Draw #8
England
-
Croatia
9 - 1
Wales
-
Netherlands
7 - 6
Draw #9
Estonia
-
Wales
9 - 5
Netherlands
-
Poland
4 - 6
Croatia
-
Belgium
4 - 13
Ireland
-
England
8 - 1