Le Gruyère European Curling Championships 2014

Women

CHAMPÉRY, Switzerland
Palladium de Champéry
11/22/2014 - 11/29/2014

Final Ranking

Position   Association
1 Switzerland
Switzerland , CC Flims
Binia Feltscher, Irene Schori, Franziska Kaufmann, Christine Urech, Carole Howald
2 Russia
Russia , Moskvitch CC, Moscow
Anna Sidorova, Margarita Fomina, Alexandra Saitova, Ekaterina Galkina, Nkeiruka Ezekh
3 Scotland
Scotland , Dunkeld CC, Pitlochry
Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Sarah Reid, Lauren Gray
4 Denmark
Denmark , Hvidovre CC
Lene Nielsen, Stephanie Risdal Nielsen, Jeanne Ellegaard, Charlotte Clemmensen, Isabella Clemmensen
5 Sweden
Sweden , Sundbybergs CK
Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Karin Rudström, Zandra Flyg, Sara McManus
6 Finland
Finland , Ålands CK, Eckerö
Sanna Puustinen, Heidi Hossi, Oona Kauste, Marjo Hippi, Maija Salmiovirta
7 Germany
Germany , SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen
Andrea Schöpp, Monika Wagner, Kerstin Ruch, Lisa Ruch
8 Estonia
Estonia , Jeti Spordiklubi, Tallinn
Maile Mölder, Helen Nummert, Küllike Ustav, Marju Velga, Marie Turmann
9 Latvia
Latvia , CC Jelgava
Iveta Stasa-Sarsune, Ieva Rudzite, Daina Barone, Rasa Bruna, Liga Avena
10 Czech Republic
Czech Republic , CC Zbraslav
Linda Klimova, Kamila Mulacova, Katerina Urbanova, Katerina Samueliova, Zuzana Hajkova
11 Norway
Norway , Oppdal CC
Kristin Moen Skaslien, Anneline Skårsmoen, Julie Kjær Molnar, Kristine Davanger, Pia Trulsen
12 Hungary
Hungary , Újpesti Torna Egylet, Budapest
Dorottya Palancsa, Henrietta Miklai, Vera Kalocsai, Nikolett Sándor, Timea Nagy
13 Italy
Italy , 3S Lucerna
Veronica Zappone, Elisa Charlotte Patono, Martina Bronsino, Arianna Losano, Angela Romei
14 Austria
Austria , Kitzbühel CC
Karina Toth, Constanze Hummelt, Anna Weghuber, Andrea Höfler, Marijke Reitsma
15 Turkey
Turkey , Erzurum Narman Spor Klub
Öznur Polat, Dilsat Yildiz, Semiha Konuksever, Ayse Gozutok, Ozlem Polat
16 England
England , South England Curling Club
Anna Fowler, Angharad Ward, Lauren Pearce, Naomi Robinson, Sarah Decoine
17 Netherlands
Netherlands , CC PWA, Zoetermeer
Marianne Neeleman, Kimberly Honders, Shirley Miog, Bonnie Nilhamn, Pamela Broks
18 Poland
Poland , AZS Gliwice Politechniki Slaskiej
Marta Pluta, Julia Malinowska, Marta Malinowska, Ewa Stych, Joanna Benet
19 Belarus
Belarus
Alina Pavlyuchik, Natalia Sverzhinskaya, Susanna Ivashyna, Ekaterina Kirillova, Arina Sverzhinskaya
20 Slovakia
Slovakia , 1. CC Martin
Slavka Zubercova, Sarka Zubercova, Marina Gallova, Linda Salini
Final
Russia
-
Switzerland
7 - 8
Norway
-
Hungary
10 - 6
Bronze game
Scotland
-
Denmark
8 - 4
Austria
-
Italy
2 - 10
Semifinals
Russia
-
Denmark
9 - 4
Hungary
-
Austria
7 - 6
Play-off 3/4
Scotland
-
Denmark
3 - 8
Italy
-
Hungary
3 - 11
Play-off 1/2
Russia
-
Switzerland
5 - 6
Norway
-
Austria
10 - 5

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Russia Russia 9 - 0
2 Switzerland Switzerland 6 - 3
3 Scotland Scotland 6 - 3
4 Denmark Denmark 6 - 3
5 Sweden Sweden 5 - 4
6 Finland Finland 5 - 4
7 Germany Germany 4 - 5
8 Estonia Estonia 2 - 7
9 Latvia Latvia 1 - 8
10 Czech Republic Czech Republic 1 - 8

B-Tournament, Group A

Position   Association Record
1 Norway Norway 8 - 1
2 Austria Austria 7 - 2
3 Italy Italy 6 - 3
4 Hungary Hungary 6 - 4
5 Turkey Turkey 5 - 5
6 England England 5 - 4
7 Netherlands Netherlands 4 - 5
8 Poland Poland 4 - 5
9 Belarus Belarus 1 - 8
10 Slovakia Slovakia 0 - 9

Group A

Draw #1
Denmark
-
Scotland
7 - 6
Switzerland
-
Finland
5 - 7
Sweden
-
Germany
6 - 4
Czech Republic
-
Latvia
4 - 5
Russia
-
Estonia
10 - 6
Draw #2
Finland
-
Czech Republic
9 - 6
Scotland
-
Latvia
10 - 5
Russia
-
Denmark
9 - 1
Estonia
-
Germany
4 - 10
Switzerland
-
Sweden
8 - 3
Draw #3
Germany
-
Switzerland
3 - 8
Denmark
-
Estonia
7 - 4
Scotland
-
Czech Republic
9 - 4
Sweden
-
Russia
3 - 9
Finland
-
Latvia
10 - 6
Draw #4
Latvia
-
Russia
2 - 10
Sweden
-
Czech Republic
8 - 1
Estonia
-
Finland
2 - 8
Germany
-
Denmark
7 - 5
Scotland
-
Switzerland
7 - 5
Draw #5
Sweden
-
Finland
7 - 4
Russia
-
Scotland
8 - 2
Denmark
-
Latvia
8 - 4
Switzerland
-
Estonia
6 - 5
Czech Republic
-
Germany
6 - 8
Draw #6
Russia
-
Germany
9 - 6
Finland
-
Denmark
2 - 8
Czech Republic
-
Switzerland
6 - 11
Latvia
-
Sweden
5 - 7
Estonia
-
Scotland
9 - 8
Draw #7
Switzerland
-
Latvia
8 - 0
Estonia
-
Sweden
1 - 9
Germany
-
Scotland
2 - 10
Russia
-
Finland
12 - 3
Denmark
-
Czech Republic
8 - 6
Draw #8
Scotland
-
Sweden
7 - 6
Czech Republic
-
Russia
1 - 13
Latvia
-
Estonia
4 - 9
Denmark
-
Switzerland
4 - 8
Germany
-
Finland
4 - 5
Draw #9
Czech Republic
-
Estonia
7 - 6
Latvia
-
Germany
6 - 7
Switzerland
-
Russia
5 - 9
Finland
-
Scotland
6 - 7
Sweden
-
Denmark
6 - 9
Challenge game
Estonia
-
Norway
12 - 4
Norway
-
Estonia
8 - 3
Norway
-
Estonia
8 - 7

B-Tournament, Group A

Draw #1
England
-
Austria
5 - 7
Turkey
-
Netherlands
7 - 2
Hungary
-
Italy
1 - 10
Poland
-
Slovakia
7 - 6
Norway
-
Belarus
9 - 4
Draw #2
Turkey
-
Poland
9 - 5
Norway
-
Austria
7 - 5
Belarus
-
Hungary
5 - 9
England
-
Slovakia
7 - 3
Italy
-
Netherlands
4 - 7
Draw #3
Italy
-
Belarus
9 - 8
Slovakia
-
Austria
7 - 10
England
-
Turkey
6 - 8
Norway
-
Netherlands
9 - 4
Poland
-
Hungary
6 - 7
Draw #4
Hungary
-
Turkey
9 - 8
Poland
-
Italy
5 - 6
Austria
-
Netherlands
9 - 4
Belarus
-
England
3 - 9
Slovakia
-
Norway
1 - 8
Draw #5
Austria
-
Italy
9 - 11
Belarus
-
Turkey
5 - 8
Slovakia
-
Hungary
4 - 7
Norway
-
Poland
5 - 6
Netherlands
-
England
2 - 5
Draw #6
Netherlands
-
Slovakia
9 - 6
Belarus
-
Poland
6 - 7
England
-
Norway
3 - 7
Turkey
-
Italy
7 - 9
Hungary
-
Austria
5 - 7
Draw #7
Poland
-
Netherlands
2 - 8
Hungary
-
England
6 - 10
Turkey
-
Norway
1 - 9
Slovakia
-
Italy
5 - 9
Austria
-
Belarus
7 - 5
Draw #8
Belarus
-
Slovakia
8 - 2
Italy
-
Norway
6 - 7
Austria
-
Turkey
7 - 6
Netherlands
-
Hungary
6 - 10
England
-
Poland
5 - 7
Draw #9
Norway
-
Hungary
12 - 6
Netherlands
-
Belarus
10 - 8
Italy
-
England
6 - 8
Poland
-
Austria
6 - 8
Turkey
-
Slovakia
8 - 5
Tie-break #1
Hungary
-
Turkey
6 - 2